«Іммораліст» (1902) — знаменитий контроверсійний роман Андре Жіда (1869–1951) про свободу, мораль і парадоксальну людську природу. Одужання від тяжкої хвороби стає для дослідника старовини Мішеля своєрідним переродженням, яке відкриває нові, дотепер приховані грані його «я». Душевна метаморфоза Мішеля виражається в усвідомленні того, що всі моральні приписи є вигаданими. Тож він обирає для себе нові принципи, які обіцяють справжню свободу і полягають в реабілітації тілесності, зосередженості на теперішньому та відриві від оточення.
Ця моральна доктрина, споріднена з ідеями ніцшеанства, передбачає також необхідність жертвувати слабшими заради власної мети. Головному герою доводиться обирати між дружиною, яка для багатьох стала би мрією всього життя, та власними природними потягами. Драматичні події, змальовані виразною, чіткою мовою, відбуваються на тлі захопливих пейзажів Італії та Північної Африки.
Написаний 1902 року, «Іммораліст» звучить сьогодні як предтеча французького літературного екзистенціалізму, а відгомін його поетики й філософії можна помітити в таких різних творах, як «Сторонній» Альбера Камю чи «Речі» Жоржа Перека.
Уривок з книги