113 письменниць: відомих, знаних, забутих. Ще і вже невідомих.
Кожна з них зробила в літературі щось першою або зробила щось краще за інших.
У кожної з них непересічна біографія. Їхні історії — про відмову від чогось: кожній щось було конче важливим на старті й поступово втрачало значущість у процесі письма.
Це історії священних жертв і містичних ритуалів.
Це утопія жіночої солідарності й продовження традиції. 113 письменниць пишуть одна одну. Читають одна одну. Співіснують поруч поза межами часу і простору.
І сяють у темряві.
Про авторок
Ганна Улюра надзвичайно плідна авторка, у її доробку більш ніж 200 наукових розвідок та 3 монографії. Здавалось би, її стиль письма має бути академічним, ускладненим, адже вона отримала класичну філологічну освіту. На щастя, праці Ганни Улюри зрозумілі та інтригуючі. Завдяки цьому читачі її літературознавчих статей легко вловлюють сенс.
В одному з інтерв’ю Ганна Улюра сказала: «Завжди вважала, що літературна критика — це насправді страшенно інтимна штука». Що цікаво, вона регулярно співпрацює з порталами ЛітАкцент, Litcentr, День та іншими, де лишає рецензії на книги та знайомить читачів з новинками. Таким чином вона спілкується з кожним у своїй особливій, щирій та справді інтимній атмосфері.
Інколи теми праць Ганни Улюри народжуються спонтанно. Так сталося з її «365. Книжка на кожен день, щоб справляти враження культурної людини», яку надрукував ArtHuss. В одній з книгарень вона знайшла видання з рекомендацією тисячі творів і пожартувала, що могла б зробити те саме за одну ніч. Проте процес написання зайняв набагато більше часу і перетворився на захопливий і глибокий пошук. Культура читання, як вважає Ганна, робить з людини відлюдника. Тож наодинці з творами вона написала свої 365 есе і відкрила для себе літературу африканського континенту та складні неперекладені семитомники, якими радо поділилася з читачами. Над книгою також працювала Крістіна Золотарьова, яка доповнила сторінки своїми доречними колажами з відсилками до сенсу творів.
Книга, розрахована на рік, чи на кілька: лише читачу обирати, з якого боку до неї підійти. Та коли закінчите, в Інтернеті можна знайти ще багато рецензій від Ганни Улюри, її іронічних статей та гострої критики. Читаєте їх, і здається, що давно знаєте цю харизматичну та розумну жінку, яка без прикрас розповідає про літературу та світ.
Крістіна Золотарьова народилася 1990 року. Закінчила Сумський державний університет, навчалася семестр за обміном у Міжнародній бізнес-школі у Вільнюсі (Литва), пройшла курс з ілюстрації у лондонському коледжі мистецтв Central Saint Martins (Великобританія). Працює фрілансером дизайнером/ілюстратором з 2012 року. Виграла Міжнародний конкурс fashion-ілюстрації IMAGO 2016 (вибір Vogue UA).
Працювала з українським Vogue, книжковим сервісом Bookowina, видавництвом ArtHuss та ін. Серед публікацій: дитяча книжка про місто Суми «Сумин городок», колажі для Vogue Ukraine та YRLK magazine. Виставки: IMAGO 2016 UWF, Cinema poster awards 2017.
Уривок з книги