У XX столітті один англійський торговець Джеймс Хілл хитрістю і жорстокістю зміг побудувати цілу кавову імперію в Республіці Ель-Сальвадор. Як йому це вдалося?
Цю фантастичну і маловідому історію розповідає автор цієї книжки, дослідник історії їжі, роботи та капіталізму, учасник Гарвардського наукового «Проєкту з вивчення справедливості, добробуту та економіки» Огастін Седжвік.
Він показує, як ми щодня п’ємо каву і навіть не замислюємося, в яких умовах її могло бути зібрано і змелено. На плантаціях Джеймса Хілла панували нелюдські умови — кава стала майже символом капіталізму, тож людям, які знаходилися в підпорядкуванні власника плантації, доводилося працювати ще більше і потужніше.
Ця історія фактично пояснить читачам макроекономічні, соціальні та політичні процеси на цілком звичному і наочному прикладі — процесі вирощування кавових зерен. Про автора Августин Седжевік - викладач історії та культури Америки в Міському університеті Нью-Йорка.
Чим хороша ця книжка:
● Кава набула популярності і перетворилася на необхідний атрибут сучасного суспільства усього за 500 років. І цю історію становлення її як надзвичайно поширеного фактично-наркотику мало хто знає. А особливо любителям кави маловідомо про жорстокість, яка панувала на кавових плантаціях, і про Джеймса Хілла, засновника однієї з перших "кавових династій" у ХХ столітті.
● Часом у книзі стільки перипетій, що забуваєш, що читаєш не про наркобаронів, а про виробників звичайної, здавалося б, кави. Теми, які порушуються:
● Вади «кавового капіталізму» — комфорт і стимулятор для офісних працівників приносить тим, хто працює на кавових плантаціях лише біль, перепрацювання і нелюдські умови роботи.
● Недобросовісна макроекономічна модель створення підприємства з вирощування кавових зерен Джеймса Хілла у XX столітті
● Як Республіка Ель-Сальвадор стала одним із центральних постачальників кавових зерен.
● В яких умовах перебували працівники на плантаціях в Ель-Сальвадор в часи Джеймса Хілла — штучний голод, система оплати праці купонами на їжу, жорстокі покарання.