Вперше з часів Другої світової війни слова «окупація» і «деокупація» в контексті України світ почув у 2014 році, коли Росія окупувала Крим. Та вповні ці слова зазвучали у лютому 2022 року, коли окупанти насмілились просуватися далі територіями України й розпочали повномасштабне вторгнення. З того часу «деокупація» стала одним з ключових слів російсько-української війни.
Буча, Ірпінь, Гостомель, Балаклія, Ізюм, Куп’янськ, Херсон. З різницею в місяці у заголовках більшості світових медіа біля цих назв українських міст стояли слова «окуповано» та «звільнено».
«Деокупація. Історії опору українців. 2022» — це збірка репортажів про поїздки деокупованими територіями України у квітні — листопаді 2022 року. Кожен репортаж починається з прямої мови героїв, серед яких: українські військові, співробітники поліції, волонтери, партизани і прості місцеві мешканці, які пережили окупацію. Кожен репортаж — це водночас фіксація трагедії окупації та хороброго опору українців. Фіксація подій, які ми, українці, поки що не встигли вповні відрефлексувати, адже усе ще перебуваємо в їх епіцентрі.
Повномасштабна війна Росії проти України досі триває. На момент видання цієї книги на деокупацію ще чекає частина українських земель. Для перемоги Україна потребує підтримки світу, аби усі її території було звільнено від російських окупантів, а трагедія війни більше не повторилась.
Уривок з книги