Як дослідження генома змінює наші уявлення про минуле людства.
Історія науки показує, як небезпечно бути переконаним у тому, що знаєш істину. Усі помилки — починаючи від уявлення, що Земля пласка, а Сонце обертається навколо неї — мають стати для нас попередженням і навчити піддавати сумнівам інформацію та не довіряти стереотипам.
Генетик Девід Райх переконаний: геномна революція стрімко ламає наші уявлення про минуле. Чим ми відрізняємось одне від одного? Що таке ідентичність? У своїй книжці дослідник описує сучасні відкриття, пов’язані з вивченням і порівнянням стародавньої та сучасної ДНК.
ДЛЯ КОГО КНИЖКА
Книжка для всіх, хто любить науково-популярну літературу, цікавиться науковими дослідженнями у сфері генетики та минулим людства.
ЧОМУ ЦЯ КНИЖКА
Автор показує зміни, які відбувалися з популяціями людей у далекому минулому, доводячи, що ДНК може розповісти про історію людства значно більше, ніж традиційний арсенал археології.
ПРО АВТОРА
Девід Райх — професор генетики в Гарвардській медичній школі й один з провідних фахівців, що займаються аналізом ДНК стародавніх людей. У 2015 році журнал Nature зарахував його до десяти найвидатніших учених за внесок у науку.
ВІДГУКИ
Райх задокументував надзвичайний момент в історії науки.
Wall Street Journal
Девід Райх використав сучасний аналіз геному, щоб показати вражаючу складність шляхів міграції та історії людства.
Венкатраман Рамакрішнан, нобелівський лауреат з хімії
ЦИТАТИ
Про геном
Геном міститься у спарених ланцюжках завдовжки приблизно три мільярди хімічних стуктурних елементів (а разом — шість мільярдів), котрі можна собі уявляти, як літери з алфавіту — А (аденін), Ц (цитозин), Г (гуанін) і Т (тимін). Те, що ми називаємо геном, складається з крихітних фрагментів таких ланцюжків довжиною близько тисячі літер, котрі відіграють роль матриці для збору білків, які виконують більшість функцій у клітинах.
Про мозаїку ДНК
Правду кажучи, у геномі міститься інформація про багатьох різних предків — десятки тисяч окремих генеалогічних ліній, а не лише ті дві, чиї історії можна простежити за Y-хромосомою та мітохондріальною ДНК. Аби це зрозуміти, потрібно осмислити, що геном — це, за винятком мітохондріальної ДНК, не суцільна послідовність від одного конкретного предка; геном — це мозаїка. Сорок шість деталей мозаїки — це хромосоми, довгі відрізки ДНК, фізично розділені у клітині. Геном складається з двадцяти трьох хромосом, а оскільки в людини два геноми — від батька і від матері — разом хромосом сорок шість.
Перші 15 сторінок книги