Правдива історія про те, як одна обіцянка врятувала сім'ю під час Голокосту.
Хоч я й оповідачка, але ця історія не моя. Ця книга не про мене, а про тих, хто мене врятував. І хоч події відбуваються у маленькому містечку на заході України, основна думка всеосяжна — навіть у найтемніші часи людський дух перемагає відчай, а мужність долає страх.
Малка Левін
Потужна і водночас зворушлива розповідь Малки Левін про власну матір Ривку — рішучу і винахідливу жінку, яка пережила Голокост і не втрачала надії, бо була потрібна своїм дітям.
Малці було три роки, коли німецькі окупанти вивезли її із сім'єю до гетто у місті Людмир (єврейська назва міста Володимир, Волинська область). Батько загинув під час першого нацистського нападу, але перед смертю встиг сказати Ривці: «Врятуй дітей».
Попри розбите серце й постійний страх, вона виконала обіцянку. Ривка оберігала Малку та двох її старших братів протягом вісімнадцяти болісних місяців, коли вчинки нацистів і тих, хто перейшов на їх бік, ставали дедалі жорстокішими.
Але поруч зі страхом і жахіттями гетто залишилось місце для добрих вчинків, що допомогли родині вижити: офіцер Вермахту, який врятував їх від розстрілу; польська кравчиня, що заховала братів у своїй крамниці; родина українських фермерів Якимчуків, які переховували сім'ю, коли солдати СС захопили ферму. Якимчуки викопали яму під коморою, де сім'я Малки переховувалася довгих дев’ять місяців, долаючи холод, голод і постійний страх бути викритими.
Наприкінці війни, без домівки і грошей, Ривка знову зібралась із силами, щоб побудувати нове життя для себе та своїх дітей.
Чому варто прочитати
• Мемуари 84-річної Малки Левін про хоробрість, доброту, надію і боротьбу за життя під час Голокосту
• Написана як данина любові до матері — жінки, яка ніколи не втрачала надії, а також як подяка за доброту людям, які допомогли врятувати її родину.
Про авторку:
Малка Левін — членкиня єврейської громади Ноттінгема й учасниця NLS, авторка мемуарів про Голокост. Народилася в Україні, але в 1947 році переїхала до Ізраїлю. Знялася в документальному фільмі-розслідуванні Getting Away With Murders, який намагається відповісти на питання: чому так багато винуватців Голокосту залишилися безкарними.
«Материнська відвага. Обіцянка, яка врятувала нас у Голокост» — її дебютна книжка.
Уривок з книги