Доріан Лінскі створив авторитетну, глибоку та неймовірно сучасну «біографію книги». Адже «1984» Дж. Орвелла — це не просто роман; це ключ до розуміння сучасного світу, невичерпна скарбниця ідей і мемів. Досить поглянути на те, як сьогодні все ширше використовуються орвеллівські поняття «Старший Брат», «Поліція думки», «дводумство», «новомова», горезвісна формула «2 + 2 = 5».
Лінскі дослідив не тільки коло ідей і подій, що призвели Орвелла до створення всесвітньо відомого роману, але і його глибокий і тривалий вплив на світову політику, соціальні відносини і культуру на всіх рівнях — від елітарного до популярного.
Месидж, закладений у «1984», із легкістю подолав багато десятиліть: «Не дозволяй цьому статися. Усе залежить від тебе» — і йдеться тут навіть не про тоталітаризм, не про Велику Брехню фашистських і комуністичних утопій, а про «брехню середнього масштабу», яка постійно спотворює реальність у XXI столітті.
Усього 227 днів прожив Джордж Орвелл після того, як «1984» побачив світ. Але ми знову і знову звертаємося до цього роману, коли бачимо, що істина перекручена, мова понівечена, політики зловживають владою, людей захльостують хвилі дезінформації,— а нам важливо знати, як і чому все це відбувається.
«Міністерство правди» — перша книжка, що досліджує «1984» як епохальну культурну подію. Доріан Лінскі яскраво і захопливо показав, як цінності та переконання Орвелла сформували сюжет і послання роману, його коріння в утопічній і дістопічній літературі, і якою була роль особистої участі письменника в Громадянській війні в Іспанії і боротьбі з нацизмом у Другій світовій війні у створенні великої книжки. Воістину, це той рідкісний випадок,
коли історія живить художній твір, а твір глибоко впливає на хід історії.
«1984» був не пророцтвом, а попередженням, заснованим на досвіді. «Партія звеліла тобі не вірити своїм очам і вухам.
І це її остаточний, найважливіший наказ»,— каже собі герой роману. «Те, що ви бачите, і те, що ви читаєте,— це не те,
що відбувається»,— заявив президент Дональд Трамп у своїй промові в липні 2018 року.
Орвелл вважав, що його роман звернений тільки до одного покоління. Але і через сімдесят років ми, як і раніше, перебуваємо під владою «альтернативних фактів».
Уривок з книги