Павло Ткаченко — експерт в ініціюванні і управлінні організаційними змінами. Спеціалізується на українських підприємствах малого та середнього бізнесу.
У різний час був частиною великих інтегрованих холдингів в сфері будівництва, виробництва напоїв, агропереробки, та інших.
Персональні інтереси Павла сфокусовані на організаційній динаміці, організаційній психології, а також історії, архітектурі, гастрономії та енології.
Уже багато років читає біля сотні книжок на рік, переважно новинки англомовного нон-фікшн в сферах своїх інтересів, а також українські переклади і книжки українських авторів.
"Улюбленого автора немає — є автори корисні і надихаючі, і їх багато. "Люди одної книжки/одного автора", свідомо чи ні, обмежують свій світ однією точкою зору, однією картинкою світу, збіднюючи свій інтелектуальний досвід і обмежуючи себе в інструментах якісного проживання життя", — зазначає експерт.
Драйв. Дивовижна правда про те, що нас мотивує (тверда обкладинка)
Книжка якась базова, для ейчарів-початківців. Або керівників, які розчарувались в кнуті та прянику, я задумались над питанням, чим же можна мотивувати сучасний персонал.
Важливо: книжка вже стала класикою - написана 15 років тому. Тому не шукайте в ній рішень для зовсім вже сучасних проблем, як то робота із поколінням "зумерів", або вирішення дилеми «офіс/віддалена робота».
Там базові підходи до організації цікавої роботи, в розумінні 2009 року.
Тим не менше, певній кількості компаній, керівників і спеціалістів важливо починати з базових речей, і ця книжка може привідчинити двері до світу за межами винагород і покарань.
Російсько-українська війна: повернення історії
Людина, яка не має часу або бажання (або можливості) щоденно споживати гігабайти новин (в тому числі людина з Заходу), може отримати з цієї книжки гарний огляд передумов, подій напередодні та першого року поточної війни.
Книжка, написана врівноваженим тоном в аналітичному стилі дає інформацію для роздумів, вписує події в ширший контекст, і (оновлене і доповнене видання) дає аналіз можливих подальших кроків для всіх задіяних сторін. Не тільки тих, що зустрілись на полі бою, але і Заходу (який в своїх інтересах і стратегіях неоднорідний, і автор це також якісно ілюструє).
Мистецтво статистики. Прийняття аргументованих рішень на основі даних
Гарних книг, які доступною мовою пояснять базові статистичні явища, інструменти і терміни – катастрофічно мало. Ось і цієї немає. А вона (чи її колеги по цеху) дуже потрібні.
Нажаль, потрібність не завжди співпадає з платоспроможним попитом .
Подумай знову. Сила розуміння власного незнання
Наші переконання – найскладніше, що людина може змінити. Через велику кількість причин в різних випадках. Але найскладніше – коли ці переконання стають частиною людської ідентичності. Відмова від таких - часто сприймається як зрада: самому собі, своєму колу спілкування, а то і країні.
Ми з легкістю оновлюємо програмне забезпечення на своїх гаджетах на найбільш сучасне. Ніхто не користується Windows 95. Переконання ж родом з 1995 року (а часто суттєво раніші) можуть формувати життя сучасної людини. Бо найскладніше – зрозуміти, які саме переконання рулять твоє життя. А потім їх переоцінити. Знайти застарілі і відмовитись від них. Або замінити новими, адекватними, відповідно до новового контексту.
Феєричний оповідач ще й організаційний психолог, що можна вважати чимось типу науки, ні?
Шум. Хибність людських суджень
Дуже практична книжка, яка є продовженням «Мислення швидке і повільне».
Чому рішення, які приймають досвідчені професіонали в різних сферах (більше півдюжини дописані в книзі), різняться настільки суттєво? Два фактори – упередження (схильність відхилятись в ту чи іншу сторону), і шум (не акустичний, а статистичний). Власне, книжка дуже глибоко показує, як відділити упередження/схильність від шуму, і що з кожним робити при прийнятті рішень (методи роботи з одним не допомагають подолати інше, тому важливо перед подоланням розділити те і інше, і працювати з ними окремо).
Друга частина всі ці теоретичні напрацювання прикладає до півдюжини сфер, одна з яких – підбір персоналу – цікава мені в професійній діяльності. Прикладає якісно, аж до практичних інструментів, що дуже корисно.
Книжка вимагає базової толерантності до статистичних термінів і явищ, тому майбутньому читачу рекомендую ознайомитись спочатку із «Мислення швидке і повільне», і якимось базовим курсом статистики (у цьому переліку є книжка, а в мережі багато не менш корисних джерел для цього).
Вміти все: чому універсальність перемагає спеціалізацію
Книжка з неочевидною назвою (в оригіналі – “Range”, тобто діапазон). Дуже якісно демонструє переваги широких інтересів на противагу вузькій спеціалізації.
Є два типи контекстів – добрий і злий. В добрих умови стабільні, межі якісно окреслені, правила зрозумілі. В таких контекстах досвід (роки практики) дають єфект, роблять людину експертом.
Злий контекст – змінливий, непередбачуваний, правила або не зрозумілі, або відсутні, або міняються з непередбачуваною регулярністю. Роки досвіду в такому контексті, рівно як і вузька спеціалізація, не допомагають набути експертність. Задача сьогоднішня непередбачувано відрізняється від задачі вчорашньої.
Яких сфер в сучасному світі більше? Відповідь очевидна.
Тому автор на гарних прикладах показує, які саме навички могли би бути корисними в цьому мінливому світі, чому широкий діапазон інтересів, і вміння комбінувати, переносити навички з контексту в контекст, - більш ймовірний шлях до успіху в сучасному світі.
Корисні самонавіювання. Сила і парадокс нашого мозку, схильного до самообману
Одна з непоганих книжок, які в популярній формі звертають увагу читача на хиби мислення і сприйняття дійсності.
Інші автори з цієї категорії: Ден Аріелі, Чіп і Ден Хізи, - якщо згадати тільки декількох.
Есенціалізм. Мистецтво визначати пріоритети
Книжка, сприйняття якої дозволить структурувати все те, чим наповнене ваше життя. Визначитись, що в ньому важливе, а що випадкове, чи навіть шкідливе (людина часто схильна заважати собі досягати своїх власних цілей, і називати це долею).
Викинь все зайве, і додай важливого або цікавого (бажаного одночасно цікавого і важливого). Наприклад, гарних книжок.
Розмови з незнайомцями. Що слід знати про людей, яких ми не знаємо
Малкольм Гладвел написав багато книжок. Вибрати якусь одну доволі складно. Тим не менш, найбільш стимулюючою мислення я вважаю саме цю.
Чому люди не розуміють один одного? Які вбудовані механізми дозволяють нам вірити в нісенітниці, типу потреби подивитися в очі – ворогу, обвинуваченому, партнеру? Як прості алгоритми з легкістю перевершують людську здатність «читати душі»?
Книжка, якісно прочитана, дасть не тільки задоволення від процесу (Гладвел на диво гарний оповідач, хоча якісність історії не завжди йде разом із обґрунтованістю цієї історії науковими даними). Вона також перекине місточок до поведінкової економіки – сфери знань, яка опікується хибами в людських судженнях, окрім іншого.
Передбачувана ірраціональність
Автор досліджує (саме досліджує, це науковець-викладач-дослідник) теми людської нераціональності. Поведінкова економіка, взята точково і пояснена в дуже популярній формі. Кожна книжка бере якусь сторінку людської діяльності (прийняття рішень, схильність до брехні, відносини з грошима, конспірологічні теорії тощо), і на ряді експериментів показує, як діє той чи інший механізм, заразом збагачуючи лексикон читача термінами, необхідними для більш глибокого занурення в поведінкову економіку.
Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності
Дуже гарно написана книжка, яка пояснює, що таке Україна, як вона виникла і що пройшла за більш ніж 1000 років своєї історії. Важливо ознайомитись, бо вона – базове джерело про історію України для сучасного західного читача. Хочеш бути зрозумілим – спочатку зрозумій, що знає і як мислить твоя авдиторія.
Книжка є такою собі передмовою для книжок про поточну війну, показуючи, які кордони – географічні, політичні, релігійні, культурні – проходили в той чи інший час через сучасну територію України. Всі вони сформували те середовище, в якому створилася сучасна українська нація – багатогранна і комплексна, де чорно-білі розділи (захід – схід, українець – росіянин, католик – православний, україномовний – російськомовний, і т.д.) просто не мають сенсу за межами «емоційних дискусій» в соціальних мережах.
Основоположна книжка в галузі поведінкової економіки. Написана серйозним науковцем і Лауреатом премії з економіки імені Нобеля (перший і поки, здається, єдиний психолог, який отримав премію з економіки), основана на десятках років наукових досліджень (якщо психологію все-таки вважати наукою), тому вона не дуже феєрично читається. В основному завдяки комплексності теми, ну і український переклад трохи заважкий, як на мене (тому за можливості раджу оригінал).
Для тих, хто вже зацікавився якимись популярними книжками про особливості людського мислення і його схильність до викривлень, упереджень, а також «зрізання кутів» при прийнятті рішень – евристик. Якщо просто набору кухонних анекдотів вам недостатньо, і хочеться зрозуміти, що сучасна наука розуміє в механізмах, які стоять за людською нераціональністю, то без цієї книжки не обійтись.