Петро Кралюк (нар. 1958 р.) — доктор філософських наук, професор, перший проректор Національного університету «Острозька академія». Є автором численних робіт із історії культури України, зокрема, її філософської думки. Створив власну концепцію історії філософії України, що різниться від загальноприйнятої. Його перу належить низка романів і повістей, де він подає дещо незвичний погляд на роль елітарних верств і козацтва в історії України. У видавництві «Фоліо» виходили дослідження Петра Кралюка про Богдана Хмельницького, Івана Мазепу, Ярослава Мудрого, Петра Конашевича-Сагайдачного, Миколу Гоголя та Чорну раду.
У праці «Григорій Сковорода. Портрет без ретуші» науковець розглядає діяльність найвідомішого й найбільш шанованого українського філософа Григорія Сковороди.
На сторінках видання той постає справжнім, реальною людиною, а не іконою, яку намагалися з нього малювати радянські й українські дослідники.
Автор спростовує багато мітів про Сковороду, і показує, що на їхнє існування немає й не було жодних підстав. Філософ був аполітичним, сином свого часу, коли реальністю було існування імперських, а не національних держав. Не демонстрував Сковорода й української етнічної свідомості, що не вписується в наші уявлення про одного з українських національних героїв.
Освіту отримав у Києво-Могилянській академії, хоча й не закінчив її. Співав у придворній капелі при імператорському дворі, де складав духовні пісні. Сковороду можна опосередковано зачислити до мандрівних дяків, які були популярними у той час. Він багато учителював, зокрема, в селі Коврай неподалік від Переяслава і Харкові.
Уривок з книги