Кнут Гамсун - норвезький письменник, лауреат Нобелівської премії, автор романів «Голод», «Плоди землі», «Пан», «Блукачі», «Містерії» та інших.
Народився в сім'ї сільського кравця. Коли хлопчикові було 3 роки, сім'я переїхала в місто, де батьки орендували невелику ферму, що належала дядькові Гамсуна по материнській лінії. Наступні 6 років майбутній письменник провів в ідилічній обстановці: пас корів, милувався красою засніжених гірських вершин і норвезьких фіордів. Втім, орендуючи ферму тривалий час, сім'я накопичила забагато боргів, і 9-річний Гамсун змушений був працювати на свого дядька, суворий побожний чоловік, який часто бив хлопчика і не давав їсти. Не в змозі виносити знущання, хлопчик втік у Лом.
З 1875 року Гамсун вів життя бродячого торговця, поки не влаштувався на роботу в черевичну лавку. Саме тут вісімнадцятирічний юнак написав свій перший твір - повість «Загадкова людина». Через рік покуштувавши слави молодий автор почав викладати в школі, а потім став помічником судового шерифа, в бібліотеці якого відкрив для себе творчість провідних скандинавських письменників того часу.
Повністю присвятивши себе творчості, Гамсун написав новаторський психологічний роман «Голод», який викликав сенсацію і створив автору репутацію серйозного письменника. З кожним новим твором, що виходив з-під маститого пера, слава письменника лише збільшувалася, і вже до початку ХХ століття Гамсун став одним з найпопулярніших письменників у світі.
У 1917 році була видана монументальна праця «Плоди землі», що оповідає про життя норвезьких селян-новоселів. Через три роки Гамсун став лауреатом Нобелівської премії з літератури за цей твір і, будучи захопленим шанувальником Гітлера, отримані гроші передав Геббельсу, міністру пропаганди Третього Рейху. Під час Другої світової письменник також став на сторону нацистів і ревно підтримував режим Квислинга, за що після закінчення військових дій був відданий під суд, однак через свій похилий вік уникнув тюремного ув'язнення і був лише оштрафований за цивільним позовом. Однак і пізніше, не відмовився від своїх переконань, написав некролог, який згодом став хрестоматійним, в якому назвав Гітлера «борцем за права народів».
За своє довге творче життя Гамсун написав понад 30 романів, серед яких найбільшу популярність придбали: «Голод», «Пан», «Гра життя», «Вікторія», «Цариця Тамара», «Діти століття», «Плоди землі», а також безліч повістей, п'єс, оповідань, публіцистики і віршів. Помер письменник 19 лютого 1952 року.
ПОВІДОМИТИ ПРО НАДХОДЖЕННЯ КНИГИ