Генерал Валерій Федорович Залужний особисто розповідає про свій життєвий і кар’єрний шлях, починаючи з дитячих років до роботи на посаді Головнокомандувача ЗСУ. «Це книга про мою війну. По-перше, війну з власними страхами, які не дають щось робити. По-друге, війну з людьми, які перешкоджають досягати мети. І нарешті — війну з обставинами, які стають перепонами у житті». Проте це не тільки автобіографічна оповідь, а й історія країни, де спершу ніхто не вірив у велику війну, а згодом жителі проявили незламну силу духу під час повномасштабного вторгнення, щоб вистояти та дати відсіч ворогу.
У книзі переплітаються події різних років. В один момент читач опиняється у мирній школі у 80-х у рідному місті Валерія Федоровича, в інший — переноситься у 2015 у напівзруйновану школу на Донбасі. На сторінках видання знаходяться як щасливі моменти, так і складні чи навіть ті, коли в душу закрадається страх. Разом із автором читач пройде шлях від казарм військового училища до бліндажів і окопів у 2014 на сході країни та бункерів в урядовому кварталі у 2022.
«Моя війна» є першою у трилогії, яку Залужний почав писати ще у березні 2023 року. Друга книга має назву «Наша війна», третя — «Їхня війна». Оповідь ведеться фрагментарно, а її тон нагадує щиру розмову з другом і дає змогу більше пізнати генерала як особистість. Книга наповнена мотивацією до зростання, навчання, досягнення своїх цілей. Вона дарує відчуття тепла, захисту і нагадує, що варто берегти свою людяність попри все.
Через свою історію Валерій Федорович говорить і про низку проблем, пов’язаних із залишками радянської системи та застарілими армійськими правилами. Також автор ділиться своїми переживаннями щодо страху зганьбити батьків, бажання самореалізації та амбіцій. Він з повагою та вдячністю згадує полеглих героїв, що боронили Україну ще з 2014 року, нагадуючи, що війна триває вже давно. Книга торкається тем боротьби, віри та цінності життя. Сам Валерій каже: «Це книга-розповідь для молоді, якій я хочу донести важливу істину: у житті можливо все, якщо ти дуже цього хочеш. Мрійте і йдіть до своєї мрії!», проте вона буде цікава і старшому поколінню, прихильникам стоїцизму, поціновувачам автобіографій і сучасної історії України.
Уривок з книги