Пристрасний захист гуманітарних наук від однієї з найвидатніших публічних інтелектуалок сучасності.
Гуманітарні науки завжди займали центральне місце в освіті, оскільки вважалися необхідними для формування компетентних демократичних громадян. Але зараз, стверджує Нуссбаум, уявлення про цілі освіти змінило напрям у всьому світі. Все частіше головною метою навчання виявляється формування навичок економічної продуктивності, а не критичного мислення й емпатійності. Цей короткозорий фокус на прибуткових навичках підриває здатність людини критикувати владу, зменшує симпатію до маргіналізованих та інакших, а також знижує компетентність у вирішенні складних, глобальних проблем. Втрата цих базових здібностей ставить під загрозу здоров'я демократій і надію на гідний світ.
У відповідь на цю жахливу ситуацію Нуссбаум стверджує, що людство повинне протистояти спробам звести освіту до інструменту валового національного продукту. І, навпаки, працювати над тим, щоб відновити зв'язок освіти з гуманітарними науками, дати можливість формуватися як справжні демократичні громадяни своїх країн і світу.
Чому варто прочитати
• У цій короткій і переконливій книжці відома філософиня Марта Нуссбаум пристрасно доводить важливість гуманітарних наук на всіх рівнях освіти.
• Авторка досліджує сучасний стан гуманітарної освіти в усьому світі й демонструє чому криза гуманітарних наук ще далеко не минула.
• Перекладена більш ніж двадцятьма мовами, «Не заради прибутку» спирається на історії тривожних і обнадійливих світових освітніх подій.
• Нуссбаум пропонує маніфест, який має стати закликом для всіх, кому не байдужі глибинні цілі освіти.
Про авторку:
Марта К. Нуссбаум — заслужена професорка права та етики в Чиказькому університеті, призначена на посаду професорки юридичного факультету та факультету філософії. Отримала почесні ступені шістдесяти чотирьох коледжів та університетів США, Канади, Латинської Америки, Азії, Африки та Європи. Серед її нагород — Премія Кіото в галузі мистецтва та філософії (2016), Премія Берґґруена з філософії та культури (2018) та Премія Гольберґа (2021).