Одне з найважливіших питань нашого часу — як суспільство може використати освіту та технології, щоб забезпечити стійке економічне зростання і знизити нерівність. Ця фундаментальна праця проводить нас унікальною історією освіти в США і висвітлює її тісний зв’язок з економічним розвитком, доходячи висновків, які є актуальними не лише для Сполучених Штатів, а й для України та інших країн, що прагнуть побудувати стійкі економіки в умовах швидких технологічних змін.
Тут представлено розгорнуту наукову та статистичну аргументацію на користь головного висновку, що саме американська система освіти та її глобальне лідерство обумовили становлення США найпотужнішою країною світу. Це дало змогу запропонувати шлях розв’язання сучасних проблем економічного зростання, подолання бідності, зменшення нерівності в доходах та соціальної нерівності, який передбачає акселерацію інвестицій у людський капітал і розвиток масової освіти всіх рівнів.
ПРО АВТОРІВ
Клодія Ґолдін та її чоловік Лоуренс Кац — професори економіки Гарвардського університету і співробітники Національного бюро економічних досліджень (NBER), фахівці з економіки праці, які інтерпретують сьогодення крізь призму минулого та досліджують джерела поточних проблем. Клодію Ґолдін відзначено Премією Шведського центрального банку з економічних наук пам’яті Альфреда Нобеля у 2023 році.
ВІДГУК
Вважаю цю книжку обов’язковою до читання всім, хто ухвалює рішення в державі, бізнесі, освіті та громадському секторі.
Юлія Свириденко, Перша віцепрем’єр-міністерка — Міністерка економіки України
ЦИТАТА
Три головні теми цієї книжки — технологічні зміни, освіта й нерівність — нерозривно пов’язані своєрідними «перегонами». У перші три чверті ХХ століття зростання пропозиції освічених робітників перевищувало попит, спричинений технологічним прогресом. Вищі реальні доходи супроводжувались меншою нерівністю. Але за останні 20 років ХХ століття спостерігалось протилежне явище — нерівність різко зростала. Іншими словами, у першій половині століття освіта випереджала технології, але потім технології випередили рівень досягнення освіти. Упродовж століття орієнтованість технологій на кваліфікацію, як і їхні темпи, не надто змінилися. Радше різке зростання нерівності здебільшого було спричинене спадом в освіті..
Уривок з книги